Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

       

Návody a recepty

Program na ředění alkoholu

Kvalitní Alkoholové esence ze Švédska

 

 

Po-domacku.cz - vše pro výrobu domácích pochutin

RSS

Turbo kvasnice Enzymy

Lihové aromata Ochucení lihovin Aktivní uhlí

Filtrace a číštění alkoholu Chladnomilé kvasnice

Vodka Kvasná nádoba Dubové soudky Rum

Kvasná zátka Dubové dřevo Lihoměr

Slivovice Hruška Meruňka Švestka

Whisky kvasnice Vodka kvasnice

Recept na domácí cider Cider kvasnice

Vinné kvasnice Tinktury Bylinky do alkoholu

Turbo kvasnice a ovocné kvasy

Založení ovocného kvasu


NÁVODY A POPIS ZBOŽÍ » Aktivní uhlí
Aktivní uhlí

Aktivní uhlí pro čištění alkoholu

Filtrace aktivním uhlím funguje jako molekulární síto a malé molekuly, jako je voda a alkohol procházejí skrz něj. Nežádoucí olejáty (zápach a špatná chuť) mají větší molekuly, tím pádem se zachycují na pórech aktivního uhlí. Pokud se póry aktivního uhlí ucpou, aktivita uhlí je vyčerpána a je nutné ho vyměnit.

Při filtraci přechází přes uhlí nejprve voda. Posléze se aktivní uhlí začne ohřívat a stane se 100% účinným - kapilární aktivita začne protahovat molekuly alkoholu skrz uhlíkové částice a nežádoucí substance zůstávají zachyceny na povrchu uhlíkových částic.

 

Granulované aktivní uhlí se pro čištění alkoholu používá ve vrstvě o tloušťce 1.5-2.5 metru. Takovouto filtrační vrstvu vytvoříte jednoduše za pomocí tzv. filtrační trubky. Filtrační trubka musí mít v průměru nejméně 38 mm, aby při filtraci nedocházelo k tzv. "stěnovému efektu" (to znamená, že alkohol neprotéká přes vrstvu uhlí, ale steče po stěnách trubky a tedy se nevyčistí). Obecně se doporučuje trubka o průměru 40 mm a o délce 1,5 metru.

Aby filtrace alkoholu proběhla správně, nesmí být v trubici žádný vzduch. Tedy i samotná filtrace musí probíhat v nepřetržitém procesu/toku. Zároveň nesmí trubice vyschnout a uhlí musí být neustále nasycené. Jednoduše, filtrační trubice s aktivním uhlím musí být správně připravena, aby samotná filtrace proběhla tak, jak má.

Aktivní uhlí přirozeně obsahuje substance solí, které bychom mohli popsat jako "mýdlovité". Když se tyto substance rozpustí, zvýší pH uhlí z neutrální hodnoty 7 na hodnotu 10 a následná  filtrace není správně účinná a přefiltrovaný produkt zároveň obsahuje i ony nechtěné substance.

 

Z tohoto důvodu se aktivní uhlí musí před samotným filtrováním správně připravit:

1.
Aktivní uhlí vysypte do nerezového hrnce a zalijte jej 2-3 krát větším množstvím horké nebo vřící vody a vše promíchejte. Následně uhlí sceďte a tento proces opakujte ještě 4-5 krát.

2. Při posledním prolití horkou vodou vodu nescezujte a nechejte v ní uhlí odstát na 24 hodin, aby se vodou nasytilo co nejvíce.

3. Uhlí opět sceďte a znova jej zalijte horkou/vřící vodou - promíchejte a sceďte. Na dno filtrační trubky přilepte 2-3 filtrační papíry a trubku naplňte teplou vodou. Poté do ní nalijte přichystané aktivní uhlí tak, aby bylo zcela ponořené do vody a aby v trubici nebyl žádný vzduch.

4. Nechejte z trubky vodu odtéci a naplněnou uhlím jí párkrát poklepejte o stůl, aby se uhlí uvnitř správně usadilo.

5. Přes takto připravenou trubici přefiltrujte 2-5 litrů vody a začněte ji alkoholem naplňovat tak, aby byla trubice vždy naplněna tekutinou. Pokud by z trubice všechna tekutina vytekla, dostal by se mezi granulky uhlí vzduch a filtrace by neprobíhala tak, jak má. Pokud by se vám omylem stalo, že veškerá tekutina z trubice vyteče, je potřeba trubici opět naplnit 4-5 litry teplé vody (aby se z trubice vytlačil všechen vzduch) a postupně objem trubice doplňovat alkoholem. Filtrace tedy musí probíhat plynule a nepřetržitě (a trubka musí být neustále naplněna tekutinou).

Nejjednodušším způsobem, jak tohoto dosáhnout je nad trubici umístit velký trychtýř  nebo nádobu, která bude trubici nepřetržitě plnit a vy tak nebudete muset u filtrace neustále stát.

6. A nakonec, až budete mít přefiltrovaný všechen alkohol a v trubici bude poslední množství na přefiltrování, doplňte ještě trubici 1 litrem vody, aby z trubice všechen zbylý alkohol vykapal.

Dlouhá doba kontaktu lihu s aktivním uhlím znamená, že bude konečný přefiltrovaný produkt velmi čistý. Po zfiltrování změříme výsledný obsah alkoholu v produktu alkoholometrem s teplotní korekcí.

 

 

Pokud používáte k filtraci trubice s granulovaným aktivním uhlím, je třeba vzít v úvahu následující:

1. Pokud má trubice menší průměr než 38 mm, projeví se při filtraci tzv. "stěnový efekt", při kterém alkohol steče podél stěn trubice namísto protékání skrze uhlí.

2. Aktivní uhlí musí být před použitím upraveno, aby se alkohol přes granulát správně přefiltroval. Používáte-li pro filtraci alkoholu suché aktivní uhlí nebo uhlí, které již bylo použito k filtraci vody, proces čištění neproběhne.

3. Pokud není trubice naplněna aktivním uhlím správně, může se objevit tzv. "kanálový efekt" (proudění velkého množství alkoholu mezi jednotlivými granulkami uhlí) a alkohol projde z velké části bez přefiltrování.

4. Pokud není trubice naplněna aktivním uhlím správně, zůstanou v trubici vzduchové kapsy - ty způsobí, že filtrace neproběhne ideálně.

5. Pokud není aktivní uhlí před filtrací upraveno správně, na počátku filtrace způsobí některé rozpustné látky v alkoholu zvýšení pH z hodnoty 7 až na hodnotu 9-10. V tomto případě nebude filtrace dostatečná a tyto látky (soli) se navíc dostanou do výsledného nápoje.

 

 

Regenerace aktivního uhlí

Aktivní uhlí, použité pro k filtraci alkoholu lze regenerovat a následně znova použít. Účelem regenerace uhlí je zbavit jej veškerých nečistot, které uhlí "nachytalo" při filtrování.

Postup regenerace:
Před regenerací aktivního uhlí prosím vezměte v potaz, že uhlí obsahuje přiboudliny, jejichž bod varu je na 138°C. Tyto přiboudliny tvoří vyšší alkoholy, jako je amyl, butyl a propyl a jejich páry jsou hořlavé!

1. Použité aktivní uhlí nalijte do jemného kuchyňského síta/cedníku a řádně jej propláchněte horkou vodou z kohoutku (pokud jsou granulky uhlí příliš malé a sítem propadávají, tento krok přeskočte).

2. Propláchnuté uhlí dejte do hrnce, zalijte vroucí vodou a vařte 10-15 minut. Při tomto procesu se rozpustí a vyprchají některé z vyšších alkoholů. Následně vařte uhlí ještě tak dlouho, dokud z něj vycházejí pachy. Pokud je potřeba, tento proces můžete celý zopakovat.

3. Následně uhlí vložte na hlubší plech nebo do pekáče a nechejte jej vyschnout. Vyschlé uhlí pak vložte do elektrické trouby. POZOR! PŘI TOMTO PROCESU MĚJTE OTEVŘENÁ OKNA NEBO VĚTREJTE JINÝM MOŽNÝM ZPŮSOBEM! PÁRY, KTERÉ SE BUDOU Z UHLÍ PŘI PEČENÍ UVOLŇOVAT JSOU HOŘLAVÉ!

4. Troubu zapněte a nastavte na teplotu 140-150°C a pečte 2-3 hodiny.

5. Následně troubu vypněte a nechejte v ní uhlí vychladnout. Takto upravené uhlí je připravené k dalšímu použití.


Upozornění:

Páry, které se při pečení uvolňují z uhlí silně zapáchají. Sušení uhlí v troubě by mělo být prováděno pod permanentním dohledem a prostor musí být řádně větrán. Myslete na nebezpečí požáru!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgKarel Marcoň [185.82.238.*]

img12.11.2020 12:45

regenerace filtru EZ Inline

Dobrý den, mám dotaz ohledně filtračního systému EZ Inline. Použil jsem jej pouze jednou, pro filtraci cca 15 l pálenky, s dobrým výsledkem. Vzhledem k tomu, že pro něj nebudu mít v nejbližší době využití, chtěl bych filtrační uhlíkovou patronu zregenerovat a zakonzervovat tak, aby byla připravená pro případné příští použití. Mohu použít stejný postup, jako při regeneraci aktivního uhlí (tj. vyvaření ve vodě, sušení při 50°C s následným sušením při 150°C? Děkuji KM.

ODPOVĚDĚT

imgMajitel obchodu [37.48.40.*]

img13.11.2020 09:21

Re: regenerace filtru EZ Inline

Dobrý den, výrobce tyto filtry nedoporučuje regenerovat, ale někteří zákazníci to dělají. Bohužel nemůžeme Vám zaručit výsledek. S pozdravem admin

ODPOVĚDĚT

imgMirek [95.173.82.*]

img13.12.2017 10:33

použití Granulconu

Dobrý den, mám asi 5 litrů jablkové pálenky ve které se mi nedopatřením asi 14 dní vyluhovala gumová hadička. Koupil jsem si u Vás Granucol GE. Nyní mám asi 5g uhlí rozmíchat v pálence, nechat 3 hodiny a přefiltrovat (filtrační papír - dvojitý)? Případně postup opakovat? Děkuji za pomoc a radu

ODPOVĚDĚT

imgMajitel obchodu [78.80.25.*]

img08.05.2020 18:13

Re: použití Granulconu

Granucol® GE se používá na ošetření a dočištění lihovin, vína i ovocných šťáv. Při použití se za plné absorpční účinnosti odděluje od roztoku, a zachovává tak všechny buketní složky ošetřovaného nápoje. Aplikace do lihovin, vína, ovocných i jiných nápojů je možná ihned bez předcházejícího rozpuštění. Důležité však je Granucol důkladně rozmíchat v tekutině určené k čištění. Granucol ponechte v kapalině 3 dny, ale během každého dne několikrát promíchejte.. Následně je třeba usazený sediment co nejdříve odstranit. Doporučujeme vyčištěnou tekutinu stočit pomocí stáčecí hadice tak, aby usazenina zůstala na dně nádoby. POZOR: Je důležité, aby se sediment nedostal do vyčištěného produktu! Další možností oddělení sedimentu od čistého produktu je filtrace přes papírové filtry. Dávkování: * Pro odstranění pachových a chuťových komponentů a zjemnění chuti lihoviny: 50–100 g /100 litrů * Při plísňovém, hnilobném a sudovém zápachu: 10–40 g /100 litrů * Při olejovém zápachu nebo petrolejové chuti: 20-60 g /100 litrů * Pro odstranění hnilobných pachutí v moštu: dle intenzity 50-100 g /100 litrů

ODPOVĚDĚT

imgivan [188.175.31.*]

img08.05.2020 18:00

odstraněni nepřijemne chuti

Mam asi 10l jabkovice z palirny hrozne chuti, ani po 3letech se to nehodí pit. Chci to použit na nakladani bylinek a podobně ale chci odstranit nepřijemnou chuť. Jakou mate radu, ať to není drahši než zakoupeni od nějakeho pěstitele. Dik

ODPOVĚDĚT

imgMajitel obchodu [37.48.10.*]

img11.05.2020 07:15

Re: odstraněni nepřijemne chuti

Dobrý den, doporučili by jsme Vám pálenku přepálit. S pozdravem admin

ODPOVĚDĚT

imgadmin [.*]

img13.12.2017 12:20

Re: použití Granulconu

Dobrý den, uhlí rozmíchejte v pálence a nechte to 3 dny a několikrát za den promíchejte. Uhlí nejde předávkovat, můžete dát i více.

ODPOVĚDĚT

imgMira.S [80.188.13.*]

img10.01.2018 08:23

Re: Re: použití Granulconu

No dobře, ale výše v článku popisujete obřad přípravy aktivního uhlí před filtrací alkoholu....a tady napíšete, že prostě stačí nasypat lžíci suchého uhlí a zatřepat....bude to fungovat? A proč teda ty tanečky před filtrací? :-/

ODPOVĚDĚT

imgJirka z Klemova [37.188.235.*]

img01.02.2015 12:58

Dobra palenka.

Vrele souhlasim, i ja to takhle vyrabim.

ODPOVĚDĚT

imgTiina [188.116.64.*]

img17.06.2012 10:52

Grilovací uhlí

Přeji dobrý den Když koupím dřevěné uhlí na gril, rozdrtím a proseji přes síto, zaktivuji dle popisu nahoře na této stránce, bude to fungovat? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚDĚT

imgadmin [85.71.4.*]

img20.06.2012 08:49

Re: Grilovací uhlí

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Určitě Vám tento pokus nedoporučujeme, dřevěné uhlí není upraveno pro potravinářský účel a opravdu netušíme co Vám dřevěné uhlí může do lihoviny vyplavit za nečistoty, které můžou být zdraví škodlivé.

ODPOVĚDĚT